Arbejdermuseet
Følg med i kalenderen
Debatter, fællessang, koncerter, omvisninger og meget mere.
Da oldemor var barn
Prøv at være bybud i købmandsbutikken, at sortere flasker og at lege i baggården.
Aktuelle udstillinger
Se hvad særudstillingen handler om og hvilke andre udstillinger, du kan opleve på museet.
En pause og en kaffetår
Hygge som i halvtredserne - med kiksekage og Richs kaffe. Lidt nostalgi og en forfriskning.
Ny-istandsat
Hold dit møde, konference eller reception i vores smukke, historiske lokaler.
Arbejdermuseets arkiv
For for alle historieinteresserede, videbegærlige og søgende sjæle.
Åben hver dag
Husk at bestille bord på forhånd, hvis du vil prøve det populære smørrebrødsbord
Følg projektet
Arbejdermuseet deltager i en international nominering af arbejderforsamlingsbygninger.
Besøg kaffebaren
Tag en pause i vores kaffebar og snup en kiksekage, yankiebar eller en Stjernepilsner
En baggård fra 1930erne
Arbejdermuseet bringer et stykke glemt bykultur tilbage.
Læs mere om prisen
Arbejdermuseet blev i 2023 hædret med en stor international pris: Europarådets museumspris.
Fællesbillet
Køb én billet til seks museer, der alle ligger omkring Kongens Have og Østre anlæg.
100 ÅR MED ARBEJDERKVINDERNES OPLYSNINGSFORENING 🎉For præcis 100 år siden i dag, den 28. april 1925, stiftede Marie Nielsen og Inger Gamburg Arbejderkvindernes Oplysningsforening – en banebrydende forening drevet af stærke, socialistiske kvinder med et fælles mål: at oplyse og organisere arbejderkvinder for at skabe et mere lige og retfærdigt samfund. 💪❤️Foreningen kæmpede for radikale og moderne krav – nogle af dem genkender vi stadig i ligestillingsdebatten i dag:📚 Seksualundervisning i folkeskolen🧠 Voksenundervisning i seksuelle spørgsmål💰 Ligeløn, nedsat arbejdstid og udvidet barselsorlov⚖️ Ændring af lovgivningen, der gav kvinder mulighed for abort og etablering af klinikker.Sidstnævnte blev en konkret virkelighed: Foreningen åbnede klinikker, hvor kvinder kunne få rådgivning om prævention og få målt og tilpasset pessarer. Prisen for et pessar var 6 kr. – svarende til en dagsløn for en ufaglært kvinde.Et af de allerførste møder blev faktisk afholdt her i Festsalen på Arbejdermuseet den 13. januar 1926. Temaet var frivilligt moderskab, prævention og svangerskabsafbrydelse. Blandt oplægsholderne var Thit Jensen og lægen Jonathan Leunbach – og næsten 900 mennesker mødte op! 🎤Der gik 48 år fra foreningens begyndelse til vedtagelsen af fri abort i 1973.👉 Bliv klogere på Marie Nielsen, Inger Gamburg og arbejderkvindernes kamp i vores udstilling “Vi er arbejderne” – en fortælling om mod, solidaritet og visionære kvinder, der var langt forud for deres tid!
”ELLEN FØDTE EN DATTER I MORGES, MEN HUN KOMMER IGEN I MORGEN!”Sådan lød beskeden, da fabriksarbejderen, Ellen Jensen, fødte sit barn – og meldte sig klar til arbejde allerede dagen efter.💥 Kårene var barske for datidens arbejdere, og nogle historier lever videre gennem de små, men tydelige spor, de efterlod sig. Som aftrykket af Ellens hånd, der nærmest er slidt ind i den nittehammer, hun brugte hver dag på Lauritz Knudsens fabrik på Østerbro i København.🛠️Ellen blev ansat i 1913 og brugte de næste 50 år på at banke nitter – den samme bevægelse, dag ud og dag ind. Hendes mangeårige, monotone arbejde har sat varige spor i hammerens skaft, som vidner om et langt liv i industrien.🗞️Kollegerne på fabrikken kaldte hende for ”avispakken”. Øgenavnet skyldtes, at hun pakkede gamle aviser ind under sit tøj for at holde varmen på den kolde fabrik. Vi ved ikke, om øgenavnet er faldet i et kærligt, drillende tonefald, eller om der blev gjort nar af hendes fattigdom. Måske har hun grinet lidt med - og så selv givet kollegerne tilbage af samme skuffe? Kom helt tæt på Ellens nittehammer og bliv klogere på hendes og andre kvindelige fabriksarbejderes liv i udstillingen ”Vi er arbejderne”.
🚩SLAGET PÅ FÆLLEDEN 💥📣Kom med på en helt særlig ekspertomvisning, når museumsinspektør, Kristian Bonde, Jørgensen tager os med tilbage til den 5. maj 1872. Tilbage til arbejderbevægelsens første og eneste åbne konfrontation med myndighederne: Slaget på Fælleden! Bliv klogere på Louis Pio, politispioner og slagets betydning for den spirende bevægelse!📅Søndag d. 4. maj kl. 11:30, 13:30 og 15:30.🔗Læs mere og køb din billet på vores hjemmeside. https://www.arbejdermuseet.dk/arrangement/ekspertomvisning-slaget-paa-faelleden/
FORSAMLINGSBYGNINGEN HAR FØDSELSDAG! 🎉I dag vajer fanen ekstra flot her i Rømersgade – for det er præcis 146 år siden blev arbejdernes forsamlingsbygning indviet af hundredvis af stolte arbejder-aktionærer! ❤️💪Efter flere års hård kamp og utrættelige indsamlinger, kunne arbejderne i 1879 endelig åbne dørene til deres helt egen bygning!🎶 Indvielsen blev fejret med sang, taler og fest af de 1200 fremmødte aktionærer – men allerede dagen efter gik man i gang. For bygningen skulle bruges!🔧 Her blev holdt tusindvis af faglige og politiske møder, foreninger rykkede ind i de små kontorer, og nye fællesskaber blomstrede op: agitationsklubber, læseselskaber, sangforeninger, maskerader og ikke mindst de traditionsrige juletræsfester, som blev et højdepunkt for generationer af københavnerbørn.✨🌍Bygningen er i kraft af sin enestående historie optaget på den danske tentativliste til UNESCO Verdensarv. Tillykke til Forsamlingsbygningen – og tak til alle jer, der holder historien levende! 🏛️❤️