Arbejdermuseet
Følg med i kalenderen
Debatter, fællessang, koncerter, omvisninger og meget mere.
Da oldemor var barn
Prøv at være bybud i købmandsbutikken, at sortere flasker og at lege i baggården.
Aktuelle udstillinger
Se hvad særudstillingen handler om og hvilke andre udstillinger, du kan opleve på museet.
En pause og en kaffetår
Hygge som i halvtredserne - med kiksekage og Richs kaffe. Lidt nostalgi og en forfriskning.
Ny-istandsat
Hold dit møde, konference eller reception i vores smukke, historiske lokaler.
Arbejdermuseets arkiv
For for alle historieinteresserede, videbegærlige og søgende sjæle.
Åben hver dag
Husk at bestille bord på forhånd, hvis du vil prøve det populære smørrebrødsbord
Følg projektet
Arbejdermuseet deltager i en international nominering af arbejderforsamlingsbygninger.
Besøg kaffebaren
Tag en pause i vores kaffebar og snup en kiksekage, yankiebar eller en Stjernepilsner
En baggård fra 1930erne
Arbejdermuseet bringer et stykke glemt bykultur tilbage.
Læs mere om prisen
Arbejdermuseet blev i 2023 hædret med en stor international pris: Europarådets museumspris.
Fællesbillet
Køb én billet til seks museer, der alle ligger omkring Kongens Have og Østre anlæg.
EN TIDSLOMME I 1950’ERNE ☕Tag med tilbage til dengang, Danmark sagde farvel til krig og knaphed – og goddag til fjernsyn, forbrug og familietid. 🧶I udstillingen træder du ind i hjemmet hos arbejderfamilien Hansen, hvor velstanden så småt spirer frem i stuen. Hvor duften af nybrygget kaffe blandes med lyden af Frank Sinatra og Little Richard i radioen. 📻På vej gennem forretningsgaden er varemanglen så småt forsvundet, og vinduerne bugner af moderne tøj, elektronik og friske købmandsvarer. 🧥📺Turen gennem 1950’erne starter og slutter i Kaffebaren, der med sine rødternede duge, byder på et stykke kiksekage og en kop frisklavet kaffe – måske med Rich’s kaffeerstatning. 😉Vi ses i 1950’erne! ✨
📚TOVE PÅ TVÆRS AF GENERATIONER: LÆSEKREDS PÅ ARBEJDERMUSEET 📚Tænk, hvis litteratur kunne bygge bro mellem generationer. Det gør den lige nu på Arbejdermuseets læsekreds: 3 x Tove Ditlevsen. Med i læsekredsen er 18-årige Clara og hendes farmor, Olga, på 93 år. Olga elsker at tage til koncerter og foredrag for at lære nye ting og for hyggens skyld, og hun ville så gerne invitere sit barnebarn med ind og fordybe sig i Ditlevsens litteratur. Clara har nemlig netop skrevet studieretningsopgave om Tove Ditlevsens ”De evige tre”.Men der var kun én plads tilbage… og den fik Olga. Heldigvis kontaktede hun os og fortalte den rørende historie – og vi kunne simpelthen ikke andet end at finde plads til én mere. ❤️Vi genopliver ånden fra Arbejdernes Læseselskab, som blev stiftet her i Arbejdernes Forsamlingsbygning i 1879. Dengang var bøger og viden ikke noget, man bare havde adgang til. Folkebibliotekerne fandtes ikke endnu, og kultur var for de færreste. I disse dage inviterer vi derfor igen indenfor til litteratur, oplysning og fællesskab. 📸 På billedet ses også Maja Lykketoft, litterat og kulturformidler, som leder læsekredsen. Hun har et ganske særligt blik for kvindeskikkelser i kunstens og kulturens verden.
🕊️VI ER ARBEJDERNE: VEJEN TIL GRUNDLOVEN 🕊️Kom med på en helt særlig omvisning, når museumsinspektør, Kristian Bonde Jørgensen, guider dig igennem vores anmelderroste udstilling, Vi er arbejderne, og fortæller om den spirende arbejderbevægelse, kampen for politiske rettigheder og vejen til Grundloven i 1915. 🚩I denne særomvisning bliver du klogere på den tidlige organisering af danske arbejdere og hører fortællinger om sult, strejker og spirende fællesskaber. 🌱📅 Lørdag 31. maj & søndag 1. juni🕚 Kl. 11-12 & 14-15🔗Læs mere og køb din billet på vores hjemmeside
"Bytte, bytte købmand" er et gammelt udtryk for en købmandshandel i børnehøjde.Garda byggryn, Davre havregryn fra Vejle Dampmølle, pålægschokolade og mange andre købmandsvarer fra 1940’erne og 50’erne kan du finde i købmandsbutikken i Børnenes Arbejdermuseum.Emballagerne er lånt fra Frilandsmuseet og genoptrykt, så børnene kan lege købmand med det originale design.