Omvisning

Tirsdag 29. jul. 2025 - 14:00-15:00

Sidste chance: ekspertomvisning i KVINDELIV

Vores særudstilling KVINDELIV lukker og slukker d. 3. august 2025. Kom med på en helt særlig og sidste omvisning i vores anmelderroste udstilling!

Kom med på en særlig oplevelse, når vores vicedirektør Linda Nørgaard fortæller om en af vores mest populære udstillinger nogensinde: KVINDELIV

Få et helt særligt indblik i arbejderhistoriens kendte og ukendte kvinder på denne ekspertomvisning med Linda Nørgaard. Du kommer med bag om udstilling og får rørende fortællinger om kampe, hverdagsliv, lighed og ligeløn. Om kvinders ret til egen krop og til en plads i historien.

✨Mandag den 28. juli
✨Tirsdag den 29. juli
Onsdag den 30. juli
Torsdag den 31. juli
Fredag den 1. august

🕙 Kl. 14 – 15

Billet: 130 kr.

BOOK BILLET »

Tag din ven, søster, mor eller kollega med på en spændende eftermiddag. Og slut eventuelt af i Kaffebaren, hvor I kan nyde kolde sommerdrikke og lækkert hjemmebag.

Ekspertomvisning ved Arbejdermuseets vicedirektør, Linda Nørgaard Andersen

20231010_kvindelivaabning_photosmaltheivarsson_0346