Da julen var hjemmelavet

Tag på julebesøg hos familien Hansen, en arbejderfamilie fra 1958, og hjælp dem med forberedelserne frem til juleaften.

Jul og juletræsfest med dans i Festsalen på Arbejdermuseet

Undervisning om jul

Julen i 1950’erne var for mange arbejderfamilier hjemmelavet. Gaver kunne strikkes og produceres hjemme, marcipanen blev erstattet af mosede kartofler, og Sputnik-julekalenderen blev gemt og genbrugt år efter år. I undervisningsforløbet får eleverne en oplevelse af julen i en tid præget af besættelsens eftervirkninger, der samtidig er en tid, hvor der dukker mange nye juleskikke op.

Forløbet er målrettet elever i indskolingen. Eleverne kommer helt tæt på datidens juleforberedelser gennem brug af genstande, iagttagelser og oplevelser i den julepyntede 1950’er udstilling. Sammen tager vi julekufferten frem og ser, hvad den gemmer og fortæller os om julen, knaphed og genbrug. I forløbets sidste del producerer eleverne selv deres egne små garnnisser efter tidens opskrifter og opfindsomhed.

Bemærk: Vi anbefaler forløbet til elever fra 1. klasse, da det kræver en vis finmotorik at binde knuder til garnnisserne i forløbets praktiske opgave.

Booking

Book forløbet her

Forløbet tilbydes fra uge 47 – uge 50.
NB: Forløbet er meget populært, så vær gerne ude i god tid!

Kompetenceområde

Kronologi og sammenhæng; Historiebrug

Omsatte læringsmål

• Eleven kan sammenligne tidligere tiders familie, slægt og fællesskaber med eget liv
• Eleven kan relatere ændringer i hverdag og livsvilkår over tid til eget liv
• Eleven kan fortælle om, hvordan mennesker er påvirket af og bruger historien

Varighed

Undervisningsforløbet varer 90 minutter.

Pris

Undervisningsforløbet koster 650 kr.

Lærervejledning

Lærervejledning med forslag til opgaver som I kan lave før og efter besøget på Arbejdermuseet.

Kilder

Læs erindringer om jul som en del af forberedelsen af besøget.

Svends juleindkøb, cirka 1920
Svends juleaften, cirka 1920
Helgas juleløber, cirka 1930
Solvejs juletræsfest, cirka 1958